Romanya Bayrağının Anlamı ve Tarihçesi

30 Ocak 2012 Pazartesi

Romanya Bayrağının Anlamı
Romanya bayrağı, dikey yerleşimli 3 eşit boyutlu şeritten oluşur.Sol şerit, mavi, orta şerit, sarı ve sağ şeritse, kırmızı renkten oluşur. Kırmızı, sarı ve mavi şeritler 1859 yılında Romanya'yı oluşturmak için birleşen 2 beylik olan Moldova ve Walachia'yı temsil eder. Bu renkler belirtillen eski devletlerin armalarındada bulunmaktadır.

Romanya Bayrağının Tarihçesi
Romen bayrağı 27 Aralık 1989 tarihinde kabul edilmiştir. 1848 yılında yatay yerleşimli kırmızı, sarı, mavi renkli bayrak milliyetçiler tarafından tanıtıldı. 1861 yılında, Romanya Walachia ve Moldovya'nın birleşmesiyle kuruldu. Yeni Romanya'da kırmızı (üstte), sarı (ortada) ve mavi (altta), yatay çizgili bayrak kabul edildi.Romanya bayrağı Fransız bayrağından etkilenmiş sonra 1867 yılında bugünkü dikey tasarımı ile değiştirilmiştir. Romanya, 9 Mayıs 1877 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını kazandı ve bir yıl sonra bu ülkenin ulusal bayrağı olarak kullanıldı. 1867 ve 1989 yılları arasında bayrak merkezinde ülkenin arması da vardı.

Romanya Bayrağıyla İlgili İlginç Bilgiler
Mavi-sarı-kırmızı dikey çizgili bayrağı kullanan dört ülke vardır.Bu ülkeler, Moldova, Andorra, Çad ve Romanya'dır. Moldova bayrağı bayrağında bulunan arma ile ayırt edilir, ancak renkler Romen bayrağından elde edilmiştir. Çad bayrağı Romanya bayrağı ile neredeyse aynıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Not

Sitemiz yapım aşamasındadır... Yakın zamanda ülke özellikleri ve ülke bayrakları ile ilgili herşeye bu siteden ulaşabileceksiniz...
Konusunda ülkemizde tek olmayı hedeflediğimiz sitemize yakın zamanda tekrar ziyaretinizi öneririz :)
İlginize teşekkürler...

Bayraklar

Not

Bu sayfadan yapılan alıntılarda sitemizin kaynak olarak belirtilmesi gerekmektedir... Tüm hakları saklıdır.. Lütfen emeğe saygılı olalım... İlginize ve anlayışınız için teşekkür ederiz...